اسپوتاشیمی|تولیدکننده استات سدیم،پتاسیم،مس،منگنزوسولفات روی ،آهن
تولید کننده استات سدیم ،پتاسیم ،مس ،منگنز و سولفات روی ،آهن ،نیکل ،مس ،منیزیم ،منگنز ،بتاسیم و...
24th نوامبر 2022
مدیر وبسایت
0
36

استات روی

فروش استات روی

در این مقاله سعی داریم به شما استات روی را معرفی کنیم. این ماده یکی از انواع مواده معدنی است و با فرمولاسیون ویژه خود کاربردهای بسیاری در صنایع مختلف از جمله صنایع دارویی و غذایی را داراست که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم و شما را با خواص و مزایای این ماده شگفت انگیز آشنا می‌کنیم؛ پس در ادامه با ما همراه باشید.

استات روی چیست؟

استات روی یک ماده معدنی است که با فرمول zn(ch3oo)2 شناخته می‌شود. این ماده به دو صورت مایع و جامد است و همانند نمک بلورهای سفید و درخشانی دارد. از این ماده معدنی برای درمان بیماری ویلسون استفاده می‌شود. استات روی با جلوگیری از تجمع مس در اندام‌های حیاتی بدن نظیر مغز و کبد، از بروز آسیب به این اندام‌ها جلوگیری می‌کند. این ماده که در صنایع دارویی بکار برده می‌‌شود، باعث شده تا مس سرشار در غذا توسط کبد جذب نشود و مشکل جدی به وجود نیاورد.  محلول در آب و الکل است و در دمای ۲۳۷ درجه سانتیگراد ذوب می‌شود. از دیگر نام‌های این ماده معدنی می‌توان به: اسید استیک، استات روی دو آبه، نمک اسید استیک و دی کربو متوکسی زینک اشاره کرد.

کاربرد‌های استات روی

استات روی در صنایع مختلف دارویی، غذایی، پلاستیک، رزین، نساجی و پلیمری کاربرد دارد و مورد استفاده قرار می‌گیرد. از جمله کاربرد‌های این ماده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1. قابل استفاده در مواد افزودنی مجاز صنایع غذایی
2. قابل استفاده در خوشبو کننده‌های دهان در آدامس
3. قابل استفاده در روکش در لوله کشی آب نیروگاه‌های هسته ای
4. قابل استفاده در رزین
5. محافظت از چوب و صنایع چوبی
6. قابل استفاده در تولید پلیمر و پلاستیک
7. قابل استفاده در تولید استات اتیلن
8. قابل استفاده در تولید داروی سرماخوردگی در صنایع دارویی و شیمیایی
9. قابل استفاده در تولید پماد موضعی و لوسیون جهت کاهش خارش پوستی

مزایای استات روی

استفاده این ماده معدنی باعث تقویت سیستم ایمنی بدن، درمان آکنه و جوش، ترمیم زودتر زخم و التهاب و همچنین کاهش استرس می‌شود. قرص استات روی باعث تولید هورمون تستوسترون در آقایان می‌شود و برای اختلال نعوذ مورد استفاده قرار می‌گیرد. این ماده معدنی بسیار مفید می‌باشد و مصرف آن توسط زنان در دوران بارداری باعث رشد و نمو جنین می‌شود. استفاده از پمادهایی که در آنها از استات به کار برده شده است باعث جلوگیری از خارش و بثورات پوستی می‌شود. در صنعت دارویی هم از استات روی برای پر کردن موقت دندان استفاده می‌شود.

موارد منع مصرف

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم استات روی یک ماده معدنی است که مصرف آن به تنهایی می‌تواند عوارضی را در پی داشته باشد. بو کردن این ماده معدنی و استنشاق آن از راه بینی ممکن است باعث تحریک گلو و دستگاه تنفسی شود که عطسه و سرفه را در پی دارد؛ همچنین استفاده خوراکی آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌گردد و خوردن استات روی باعث حالت تهوع و استفراغ می‌شود.

سخن پایانی

در این مقاله سعی داشتیم استات روی را به شما معرفی کنیم و از مزایا و کاربرد‌های استفاده آن شما را مطلع سازیم. این ماده شیمیایی ارزشمند در صنایع غذایی و دارویی کاربرد بسیاری داشته است و محصولی صنعتی به شمار می‌رود. مصرف روی مانند هر ماده غذایی دیگری برای بدن واجب است و استفاده آن در صنایع این نیاز را در جامعه و بدن انسان تامین می‌کند.

مطالب مرتبط