اسپوتاشیمی|تولیدکننده استات سدیم،پتاسیم،مس،منگنزوسولفات روی ،آهن
تولید کننده استات سدیم ،پتاسیم ،مس ،منگنز و سولفات روی ،آهن ،نیکل ،مس ،منیزیم ،منگنز ،بتاسیم و...
3rd جولای 2022
مدیر وبسایت
0
370

اسید نیتریک

برچسب ها :   

فرمول شیمیایی اسید نیتریک عبارت است ازHNO3  اسید معدنی با خاصیت  خورنده گی بالایی است.اگر به صورت خالص باشد کاملا بی رنگ است ولی اگر دراکسیدهای نیتروژن وآب تجزیه شود به رنگ گچ زرد در می آید. اسید نیتریک خاصیت اکسید کنندگی بسیارقوی داردضمنا قابل ذکر است که سمی هم می باشداین ماده در آب هم قابلیت انحلال دارد.

ساختار اسید نیتریک :

اتم های تشکیل دهنده اسید نیتریک عبارتند از :

یک اتم هیدروژن ،سه اتم اکسیژن، یک اتم نیتروژن اتم های تشکیل دهنده اسید نیتریک می باشد. این ماده دارای ساختاری مسطح می باشد و هم چنین بوی شدیدی هم دارد. قابلیت انحلال در آب را هم دارد. در تهیه این نوع اسید از آمونیاک استفاده می شود.

کاربردهای اسید نیتریک :

1.خاصیت اکسید کنندگی قوی

2.تولید کود

3.پیش ساز نایلون ها و تر کیبات آلی

4.در صنایع غذایی(چلوگیری از رشد باکتری ها و مسمومیت های غذایی ،به عنوان افزودنی برای رنگ گوشت ونگه داری گوشت)

5. ماده ای اولیه براسنتزترکیبات نیتروژن دار

6.تولید مواد منفجره

رعایت موارد ایمنی در استفاده از اسید نیتریک :

همان طور که در بالا اشاره شد اسید نیتریک یک ماده با خاصیت خورندگی بسیار قوی و سمی است.

می توان به خطر سوختگی برای آن اشاره کرد.در نتیجه واکنش این نوع اسید باپروتئین ها وچربی ها موجود درپوست نوعی واکنش که به آن هیدرولیز می گویند انجام می شود.

به دلیل همین ویژگی ها به شدت توصیه میکنم افرادی که می خواهند از اسید استفاده کنند از دستکش ،ماسک ،عینک و لباس پوشده و آستین بلند استفاده کنند.

ولی اگر به خاطر اشتباهی این اسید برروی پوست شماریخت به شدت با آب شست وشو دهید تا اثر سوختگی برآن باقی نماند

شرایط نگه داری:

این اسید به عنوان یک ماده اکسید کننده قوی معروف است و دراثر واکنش با سیانیدها ،کاربیدها می تواند سبب انجار شود.در ضمن چون این نوع اسد در اثر ترکیب با ترکیبات آلی واکنش می دهد باید انبار آن در محلی دور از مواد آلی باشد تا واکنش ندهد و انبار این مواد هم باید در جایی باشد که امکان تهویه هوا فراهم باشد.

بازار خرید وفروش :

امکان ثبت سفارشات شما برای خرید مواد اولیه ی شیمیایی در شرکت اسپوتاشیمی مهیا شده است .شما می توانید مواد اولیه شیمیایی خود را در بالاترین کیفیت وقیمتی مناسب از طریق شرکت اسپوتاشیمی تهیه کنید.

محصولات مرتبط