اسپوتاشیمی|تولیدکننده استات سدیم،پتاسیم،مس،منگنزوسولفات روی ،آهن
تولید کننده استات سدیم ،پتاسیم ،مس ،منگنز و سولفات روی ،آهن ،نیکل ،مس ،منیزیم ،منگنز ،بتاسیم و...
17th اکتبر 2022
مدیر وبسایت
0
129

اسید فسفریک ایرانی

اسید فسفریک ایرانی یکی از ترکیبات بسیار مهم در زمینه تولید کودهای شیمیایی است. این ماده در کنار اسید نیتریک به‌ صورت انبوه در کشور ما تولید می‌شود. با توجه به نیاز گسترده‌ای که کشور به افزایش تولیدات کشاورزی دارد و همچنین تامین نیازهای مردم، باید از کودهای مرغوب برای حاصلخیزی خاک استفاده شود. در ادامه همراه ما باشید تا با اسید فسفریک ایرانی و کاربرد آن بیشتر آشنا شوید.

اسید فسفریک چیست؟

از نظر میزان سطح تولید، فسفریک‌ اسید به‌ عنوان دومین اسید در جهان شناخته شده‌ است. از نظر شیمیایی، فسفریک‌ اسید دارای ۳ ظرفیت متفاوت بوده که در دمای محیط کاملاً بی‌خطر و غیرفعال خواهند بود. این اسید نسبت‌ به اسیدهای دیگر مثل اسید بوریک و اسید استیک قوی‌تر و نسبت به اسیدهایی مانند اسید هیدروکلریک و اسید سولفوریک ضعیف‌تر است.
در واقع همین که این ماده شیمیایی دومین رتبه را در جهان دارد، نشان‌ دهنده‌ مصرف زیاد آن در صنایع گوناگون است. اسید فسفریک کاربردهای مختلفی دارد که مهم‌ترین آن، استفاده به‌ عنوان ماده اولیه در مواد دارویی، تولید کودهای شیمیایی، مواد شوینده، مکمل غذای دام و طیور و پاک‌کننده فرآورده‌های غذایی است.

نکاتی که در مورد اسید فسفریک باید بدانید!

پیش‌ از آن که اقدام به خرید اسید فسفریک کنید، باید ابتدا نیاز خود و حوزه کاری را مشخص نمایید. مثلاً برای کودهای شیمیایی نباید بطور مستقیم از اسیدهای صنعتی استفاده شود؛ زیرا بخاطر داشتن عناصر سنگین، می‌توانند خاک را آلوده کنند.

موارد استفاده در صنعت

همانطور که گفته شد، اسید فسفریک کاربردهای بسیار فراوانی در صنایع گوناگون دارد که در ادامه برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم.

کاربرد در صنعت کشاورزی

از قدیم‌ الایام فسفر به‌ عنوان یک ماده محرک برای رشد گیاهان بکار برده می‌شود. اما در گذشته از ماهی و استخوان‌های حیوانات به‌ جای نوع شیمیایی فسفر استفاده می‌شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و تولید فسفات‌های شیمیایی کیفیت کودهای شیمیایی دستخوش تغییر شده‌ است. البته توجه داشته باشید، اگر از این مواد بیش از حد استفاده شود، می‌تواند باعث مرگ گیاهان باشد. بنابراین استفاده از این ماده شیمیایی باید مطابق با برنامه انجام شود.

کاربرد در صنایع غذایی و دام

اسید فسفریک در تولید برخی مواد خوراکی نیز کاربرد دارد. با توجه به قیمت بسیار کم این نوع اسید، بسیاری از کارخانه‌ها از آن استفاده می‌کنند تا هزینه‌های خود را کاهش دهند. در واقع این ماده می‌تواند جایگزین خوبی برای چاشنی‌های طبیعی باشد و از لحاظ اقتصادی بسیار به‌ صرفه است.

کاربرد در شوینده‌ها

یکی دیگر از کاربردهای اسید فسفریک، استفاده از آن به‌ عنوان نرم‌کننده آب و بهبود در کارایی مواد شوینده است. همچنین می‌توان به کمک این ماده شیمیایی مقدار سختی آب را کاهش داد که در امر تصفیه یک گزینه بسیار مهم بشمار می‌رود.

از بین بردن اکسید آهن

یکی از واکنش‌های شیمیایی بسیار مرسوم، زنگ آهن است که تقریباً در اکثر فلزات رخ می‌دهد‌. از اسید فسفریک برای خنثی کردن این واکنش شیمیایی استفاده می‌شود.

سخن پایانی

در مطالب فوق هر نکاتی که لازم است در مورد اسید فسفریک ایرانی بدانید را بررسی کردیم. چنانچه در این زمینه نیاز به کسب اطلاعات بیشتر دارید، می‌توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.

مطالب مرتبط