اسپوتاشیمی|تولیدکننده استات سدیم،پتاسیم،مس،منگنزوسولفات روی ،آهن
تولید کننده استات سدیم ،پتاسیم ،مس ،منگنز و سولفات روی ،آهن ،نیکل ،مس ،منیزیم ،منگنز ،بتاسیم و...
23rd نوامبر 2022
مدیر وبسایت
0
186

سولفات روی

تولید سولفات روی

یک عنصر مهم و حیاتی برای گیاهان، روی است که اجازه فعالیت فیزیولوژیکی را برای گیاه ایجاد می‌کند. فعالیت فیزیولوژیکی که یک گیاه انجام می‌دهد، نقش بسیار مهمی در ایجاد فتوسنتز یک گیاه، حاصلخیزی و همچنین رشد آن را به دنبال دارد. درصورتی‌که روی موردنیاز برای یک گیاه کم باشد. فعالیت‌های فیزیولوژیکی گیاه نیز کم خواهد شد.در نتیجه رشد آن متوقف یا حاصلخیزی آن کاهش پیدا می‌کند. بهتر است بدانید تمام خاک‌هایی که کمبود روی دارند باعث تأثیر در گیاهان می‌شوند. گیاهانی مانند سویا، ذرت، گندم، برنج و غیره نسبت به روی خاک حساس هستند.  در صورت کمبود این ماده در خاک رشد نمی‌کنند یا کیفیت خوبی نخواهند داشت. در ادامه این مطلب با کاربرد و مصارف سولفات روی آشنا خواهیم شد.

سولفات روی چگونه به گیاهان و خاک اضافه می‌شود؟

سولفات روی از راه آوندهای چوبی به‌صورت انتقال از ریشه به شاخه و بعد از آن به برگ‌ها انتقال پیدا می‌کنند. علاوه بر این روی در گیاهان می‌تواند از برگ‌های پیرتر به برگ‌هایی که جوان‌تر هستند. و به‌تازگی جوانه ‌زده‌اند نیز انتقال یابد. یکی از نشانه‌های کمبود سولفات روی در گیاهان، کمبود نیتروژن است. زیرا زمانی که نیتروژن به مقدار کافی در گیاه وجود نداشته باشد، مقدار روی موجود در گیاهان یا درختان نیز برای رشد کم خواهد بود.
سولفات روی در خاک نیز وجود دارد که وجود این ماده وابسته به PH خاک است. هنگامی‌که فسفر در خاک به مقدار زیادی وجود داشته باشد. باعث می‌شود که مقدار موجود سولفات روی کم شود. علاوه بر این اگر در خاک مقدار مس زیاد باشد باعث کم‌ترشدن مقدار روی می‌شود. زیرا جذب کردن هر دو ماده که از کاتیون هستند، به‌صورت یکسان انجام می‌گردد.

چه مواردی نشان‌دهنده کمبود روی در گیاهان است؟

درصورتی‌که در برگ‌هایی که تازه جوانه ‌زده‌اند، لکه‌های به رنگ سبز و زرد وجود داشته باشد و همچنین در برگ‌های مسن‌تر لکه‌های قهوه‌ای مشاهده شود. نشان‌دهنده کمبود سولفات روی است. از دیگر مواردی که می‌توان کمبود روی را در گیاهان مشاهده نمود و شناسایی کرد، رشد نکردن گیاه و خشک‌شدن و تغییر کردن بعضی از بافت‌های گیاه و همچنین رشد بد میوه‌های گیاهان خواهد بود.
بهتر است بدانید کمبود روی در گیاهان و درختانی که میوه یا بار می‌دهند. خسارت جبران‌ناپذیری را وجودمی‌آورد که بدترین حالت این مورد را می‌توان در درختان سیب مشاهده نمود. میوه این درختان، تنها به‌اندازه یک گردو رشد می‌کنند و قابل‌فروش و صادرکردن نیستند. در مرکبات نیز کمبود روی باعث ضخیم شدن پوست میوه‌ها و غیرقابل ‌فروش‌ شدن آن‌ها می‌شود.

موارد پیشگیری و جلوگیری از کمبود روی گیاهان و درختان

قبل از کاشت درختان باید وضعیت خاک منطقه را بررسی کرده و در صورت کمبود روی به خاک قسمت کاشت درختان، روی را به‌صورت محلول اضافه کنید. برای اینکه به طور طبیعی روی موجود در خاک را به سطح خاک انتقال دهید و زمین موردنظر خود را برای کاشت درختان یا گیاهان آماده کنید. توصیه می‌گردد که قبل از کاشت محصول موردنظر خود، یونجه یا شبدر بکاریدو. زیرا این گیاه روی بسیار زیادی را از خاک می‌گیرد و جذب می‌نماید در نتیجه روی موردنظر وارد سطح خاک می‌شود.
اگر به‌صورت مصنوعی تصمیم به واردکردن سولفات روی به خاک مورد نظر را دارید، باید به مقدار 200 تا400 گرم برای هر درختاز این محلول، در نظر بگیرید. این مقدار برای هر هکتار در حدود 20 تا 40 کیلوگرم خواهد بود.

کلام آخر

سولفات روی از جمله مواد مغذی محسوب می‌شود که برای رشد گیاهان و درختان بسیار مهم و حیاتی است. از جمله علائمی که نشان می‌دهد که خاک موردنظر شما نیاز به روی دارد. خشکی زودهنگام برگ‌های درختان و همچنین زرد شدن برگ‌هایی که تازه جوانه‌زده‌اند، خواهد بود. کمبود روی در گیاهان باعث کم‌شدن میوه‌ها و همچنین تولید میوه‌های بی‌کیفت می‌شود. برای تزریق روی در خاک می‌توانید به دو روش طبیعی و مصنوعی اقدام کنید. در صورت وجود هر گونه پرسش، با کارشناسان وب سایت ما تماس بگیرید.

مطالب مرتبط