اسپوتاشیمی|تولیدکننده استات سدیم،پتاسیم،مس،منگنزوسولفات روی ،آهن
تولید کننده استات سدیم ،پتاسیم ،مس ،منگنز و سولفات روی ،آهن ،نیکل ،مس ،منیزیم ،منگنز ،بتاسیم و...
23rd نوامبر 2022
مدیر وبسایت
0
206

سولفات مس روسی

تولید سولفات مس روسی

سولفات مس روسی که به کات کبود هم شهرت دارد، پودری به شکل کریستال اما به رنگ آبی شفاف است که در هوای خشک رشد می‌کند، یک ماده شیمیایی بسیار متنوع با گستره وسیعی از کاربردهای صنعتی است که در بخش کشاورزی بیشتر کاربرد دارد، درگذشته از این ماده تنها در صنعت رنگرزی استفاده می‌شد؛ اما در حال حاضر در 90 درصد صنایع این ترکیب شیمیایی کاربرد دارد.

سولفات مس روسی چیست؟

ترکیبات سولفات ترکیبی  یونی از مس، گوگرد و اکسیژن است. می‌توان آن را در دسته‌ نمک‌ها قرار داد و این نمک معدنی شامل مس دو ظرفیتی است، که با نام زاج یا کات کبود شناخته می‌شود. معمولاً به رنگ آبی تیره بوده و با توجه به ترکیب شیمیایی که دارد رنگ آن متفاوت است.
از سولفات مس پنج آبه در بین ترکیبات به عنوان رایج‌ترین ترکیب نام می‌برند و رنگ آن آبی روشن است. که کات کبود یا زاج کبود یا سولفات مس روسی ترکیب شیمیایی است که در طیف گسترده‌ای از صنایع به کار برده می‌شود. و فرم مختلفی از سولفات مس مانند مس سه آبه و مس پنج آبه در آن قرار دارد.
سولفات مس با 25 درصد خالصی از نوع بهترین سولفات مس مشهور است. که در معدنی در کشور روسیه تهیه می شود که به همین نام هم معروف است. اما در نوع ایرانی سولفات از قراضه‌های مس و همچنین مس بازیافتی استفاده می‌شود که معمولا از کیفیت بالایی برخوردار نیست.

کاربرد سولفات مس روسی

سولفات مس روسی از نتیجه ترکیب مختلف مس با اسید سولفوریک به وجود می‌آید و در صنعت تجاری به صورت ورقه‌ای بزرگ در دسترس تولیدکنندگان قرار دارد. این ماده  به راحتی در آب حل شده اما در گلیسرول، متانول و تا اندازه‌ای در اتانول قابلیت حل شدن کمی دارد.

سولفات مس روسی پنج آبه در صنایع مختلفی از جمله در از بین بردن قارچ در کنترل بیماری‌های‌ قارچی و ویروس و باکتری که در میوه‌ها و سبزیجات و سایر محصولات کشاورزی وجود دارد. برای کنترل بیماری‌هایی مانند لکه روی برگ‌ها، زنگ گیاه، آفت زدگی و زخم پوست سیب استفاده می‌شود. همچنین برای رفع مشکل کمبود مس در گیاه می‌توان کودهای حاوی سولفات مس روسی یا خود سولفات مس را به خاک گیاه افزوده یا به صورت محلول پاشی تا مشکل برطرف شود.
این ماده به جز نقشی که در درمان قارچ گیاهی دارد.به صورت یک ضدعفونی‌کننده در بیماری‌های عفونی انسان که از نیش حشراتی مثل پشه مالاریا به وجود می‌آید، هم کاربرد دارد. همچنین برای ریشه کن کردن نرم‌تنان در اسکله‌ها که عامل ایجاد انگل‌های کرم پهن در انسان هستند از سولفات مس استفاده می‌‌‌شود.
از زمان دور در صنعت رنگرزی به صورت ابتدایی از این ماده استفاده ‌شده است.  امروزه هم در رنگرزی پارچه‌های ابریشمی و نخی، تولید رنگ سبز و آبی، ساخت جوهر در ورقه‌های حلبی، از بین بردن خزه‌های استخرها، مکمل‌های غذایی دام و طیور، تولید سموم باکتری‌ و قارچ کش، رنگرزی چرم نقش دارد.

سولفات مس روسی را ازکجا بخریم؟

وجود مس در زندگی روزمره انسان بسیار ضروری شده است. اما همچنان کیفیت حرف اول را می‌زند. بنابراین برای خرید و هر گونه سفارش  می‌توانید به مجموعه ما که یک تیم مشاوره حرفه‌ای در آن حضور دارد. قیمت سولفات مس روسی به قیمت سولفات مس، نوع بسته‌بندی و میزان مصرف مورد نیاز شما بستگی دارد. که تیم کارشناسی ما آن را محاسبه و در اختیار شما قرار می دهند.

سخن پایانی

مس به تنهایی یک عنصر بسیار مهمی در سلامت انسان است و در تمامی مواد مورد استفاده روزانه ما نقش دارد. شما می‌توانید برای برطرف کردن نیاز خود در موارد گوناگون به مجموعه ما اعتماد کنید و یک خرید اینترنتی خوب داشته باشید.

مطالب مرتبط