اسپوتاشیمی|تولیدکننده استات سدیم،پتاسیم،مس،منگنزوسولفات روی ،آهن
تولید کننده استات سدیم ،پتاسیم ،مس ،منگنز و سولفات روی ،آهن ،نیکل ،مس ،منیزیم ،منگنز ،بتاسیم و...
22nd نوامبر 2022
مدیر وبسایت
0
22

نیترات پتاسیم

 تولید نیترات پتاسیم

نیترات پتاسیم جزو مواد آلی و شیمیایی است که در کشور استفاده می‌شود. مواد آلی هر کدام نقش حیاتی و بسزایی در تولید و نگهداری مواد دارند. یکی از این مواد مهم و حیاتی نیترات پتاسیم است. این ماده همچون دیگر مواد آلی در صنایع مختلف کاربرد داشته و به عنوان یکی از اجزای تشکیل دهنده دیگر محصولات مورد توجه است. در این مقاله سعی داریم ابتدا این ماده را معرفی کرده و سپس کاربرد آن را مورد بررسی قرار دهیم پس با ما همراه باشید.

نیترات پتاسیم چیست؟

نیترات پتاسیم جامدی سفید رنگ با فرمول {\displaystyle KNO_{3}}KNO3 است که از پتاسیم، نیتروژن و اکسیژن در ترکیب آن استفاده شده است.  کاربردهای گسترده ای دارد و علاوه بر استفاده به عنوان کود، مهمترین کاربرد آن در زمان‌های گذشته برای تولید باروت بوده است و بیشتر برای تولید مواد منفجره و دینامیت وTNT مورد استفاده قرار ‌گرفته و امروزه این روش دیگر کاربرد ندارد؛ ولی برای نارنجک دستی از آن استفاده می‌کنند. این ماده غیر قابل انفجار است اما سوختن مواد منفجره را تسریع می‌کند. همچنین در صورتی که به مدت طولانی در معرض گرما یا آتش قرار بگیرد، منفجر می‌شود.
نیترات پتاسیم حاوی دو ماده غذایی اساسی برای گیاهان است و معمولا به عنوان کود برای محصولات استفاده می‌شود تا نیتروژن و پتاسیم را برای رشد گیاهان فراهم کند. در صنایع بهداشتی از این ماده برای تهیه خمیردندان‌های ضد حساسیت و محصولات سفید کننده دندان استفاده می‌کنند. از آن  نیزمی‌توان در لوازم آرایشی نیز یافت.

کاربرد نیترات پتاسیم

این کود را در تولید کودهای مختلف کشاورزی، کودهای مخلوط گلدان و غذاهای گیاهی و از بین بردن زباله‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. همچنین برخی از سموم دفع آفات قارچی نیز حاوی نیترات پتاسیم هستند . همانگونه که اشاره شد در تهیه خمیر دندان و تولید مواد آرایشی و بهداشتی نیزکاربرد دارد. یکی از کاربردهای مفید این ماده در تولید اسید نیتریک است که با افزودن اسید سولفوریک غلیظ به محلول آبی نیترات پتاسیم تولید می‌شود.
در فرآوری غذاها به عنوان نگهدارنده در گوشت‌های نمک سود شده بکار می رود. این ماده در تولید بستنی مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ همچنین برای تسریع تخریب کنده‌های درختان جهت پاکسازی منطقه برای ساخت و ساز کاربرد دارد. از این ماده به عنوان باروت در مواد منفجره مانند بمب، نارنجک و غیره استفاده می‌شود و در تولید سیگار نیز کاربرد دارد. در صنعت پزشکی به عنوان داروی ادرار‌آور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نگهداری نیترات پتاسیم

نیترات پتاسیم یک ماده شیمیایی است که مانند سایر مواد شیمیایی، هنگام استفاده از آن باید جانب احتیاط را حتما رعایت کنید. این ماده را هیچگاه در معرض حرارت نگذارید و تا جایی که امکان دارد در بسته‌بندی مناسب و به دور از دسترس عموم قرار دهید. در جای خشک و بدور از نور آفتاب قرار داده و حتما بسته‌بندی این ماده تیره باشد.

خرید و فروش

مواد شیمیای و آلی جزو مواد کاربردی هستند که استفاده آنها در صنایع مختلف ضروری به‌شمار می‌رود. بدون این مواد کیفیت و دوام و مقاومت مواد تولیدی پایین می‌آید. برای خرید یک ماده آلی و اصل باید به مراکز معتبر و شناخته شده مراجعه کنید. سایت‌های معتبر زیادی در این زمینه فعالیت می‌کنند که می‌توانید خرید خود را با قیمت مناسب و به‌صرفه انجام دهید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی کردیم اطلاعاتی کامل در مورد نیترات پتاسیم را در اختیار شما عزیزان قرار دهیم. همانگونه که متوجه شدید نیترات پتاسیم یک ماده مهم و حیاتی در صنایع مختلف است و جزو مواد سمی و اشتعال‌زا به شمار می‌رود که باید در نگهداری آن دقت و مراقبت کافی را داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید می‌توانید با کارشناسان ما ارتباط بگیرید.

 

مطالب مرتبط