اسپوتاشیمی|تولیدکننده استات سدیم،پتاسیم،مس،منگنزوسولفات روی ،آهن
تولید کننده استات سدیم ،پتاسیم ،مس ،منگنز و سولفات روی ،آهن ،نیکل ،مس ،منیزیم ،منگنز ،بتاسیم و...
22nd نوامبر 2022
مدیر وبسایت
0
95

سولفات نیکل

تولید سولفات نیکل

سولفات نیکل یکی از انواع مواد معدنی کمیاب اما پرخاصیت در طبیعت است که کاربردهای زیادی در صنایع مختلف دارد. در این مطلب سعی داریم این ماده را به شما معرفی کنیم و از کاربردهای این ماده شگفت‌انگیز شما را آگاه سازیم. این ماده معدنی به دو صورت مایع و جامد وجود دارد که شما می‌توانید برای اطلاع از خصوصیات آن در ادامه مطلب با ما همراه باشید.

سولفات نیکل چیست؟

یک نوع ماده معدنی ترکیبی است که از رنگ‌های سبز، آبی و زرد تشکیل می‌شود و با گرم کردن آن گازهای سمی تولید می‌شود.  در آبکاری کاربرد دارد و از آن به عنوان یک واسطه برای دیگر ترکیبات نیکل استفاده می‌شود. سولفات نیکل با قرار گرفتن در معرض رطوبت تغییر رنگ می‌دهد؛ اما در حالت خشک به صورت کریستال سبزـ زرد است که می‌تواند شکل هگزاهیدرات سبزـ آبی یا هپاهیدرات سبز هم در طبیعت وجود داشته باشد. فرمول شیمیایی  این ماده niso4 می‌باشد.

مزایای سولفات نیکل

این ماده بدون بو و دارای طعم گس و شیرین می‌باشد که تست آن به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. نقطه جوش سولفات نیکل ۸۴۰ درجه سانتیگراد و نقطه ذوب آن در حالت خشک ۱۰۰ درجه سانتیگراد است. این ماده معدنی حلال در متانول و آب است که وزن مولکولی آن ۷۵ /۱۵۴ گرم بر مول است. چگالی آن ۶۸ /۳ گرم بر سانتی‌متر مکعب و غیر قابل اشتعال است. این ماده بعد از حل شدن در آب به یک محلول خورنده اسیدی تبدیل شده و بخارهای اکسید گوگرد تولید می‌کند. این گازها بسیار سمی بوده و همچنین سازگار با اسیدهای قوی نیست. مقدارPH سولفات نیکل ۵ /۴ است.

کاربرد سولفات نیکل

از جمله کاربردهای  می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
1 قابل استفاده در چاپ فلزات، رنگرزی، سرامیک و صنایع نساجی
2 قابل استفاده به عنوان پوشش فلزی
3 قابل استفاده به عنوان کالیبراتور برای اندازه‌گیری حساسیت‌های مغناطیسی
4 قابل استفاده در پالایش‌های الکتریکی برای آبکاری فلزات
5 قابل استفاده برای تولید برنز و سیاه کردن روی
در ترکیبات سکه، گوشواره، انگشتر و مدال ورزشی استفاده می‌شود.

مضرات سولفات نیکل

این ماده همانطور که مزایا و کاربردهای زیادی در صنعت دارد، مشکلاتی نیز در صورت تماس مستقیم به وجود می‌آورد. این ماده معدنی می‌تواند راه خود را به بدن انسان از طریق آب، هوا، خوراک و استعمال دخانیات مخصوصا سیگار پیدا کند. مقدار بسیار کمی از آن برای انسان ضروری است و در صورت افزایش آن در بدن، برای سلامتی انسان بسیار خطرناک است. از جمله مشکلاتی که برای بدن انسان به وجود می‌آورد می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:
سرگیجه و خواب‌آلودگی
حساسیت پوستی
نارسایی قلبی
مشکلات ریوی و تنفسی
کاهش توانایی جنسی
آسم و برونشیت و همچنین سرطان‌زا بودن سولفات نیکل

سخن پایانی

در این مقاله سعی داشتیم سولفات نیکل را به شما معرفی کنیم و از کاربردها و خواص این ماده معدنی نایاب در طبیعت شما را آگاه سازیم. استفاده از این ماده معدنی در صنعت‌های پرکاربرد بسیار ضروری است و علاوه بر کاربرد و خواص آن، مشکلات و مضراتی نیز در صورت تماس مستقیم و ارتباط آن با بدن انسان به وجود خواهد آمد که در بالا به آنها اشاره کردیم. در صورت تمایل به خرید و ثبت سفارش آن از طریق همین سایت اقدام کنید.

مطالب مرتبط