اسپوتاشیمی|تولیدکننده استات سدیم،پتاسیم،مس،منگنزوسولفات روی ،آهن
تولید کننده استات سدیم ،پتاسیم ،مس ،منگنز و سولفات روی ،آهن ،نیکل ،مس ،منیزیم ،منگنز ،بتاسیم و...
22nd نوامبر 2022
مدیر وبسایت
0
83

نیترات روی

 تولید کننده نیترات روی

امروزه مواد شیمیایی مختلف برای استفاده در صنایع مختلف تهیه و تولید می‌شوند که هر کدام با توجه به ترکیبات آن‌ها کاربرد‌های متفاوتی دارند. مواد شیمیایی که اغلب در آزمایشگاه‌ها تولید می‌شوند، معمولا به صورت جامد یا مایع هستند. یکی از این ماده‌های شیمیایی نیترات روی است که در ادامه به معرفی آن می‌پردازیم.

نیترات روی چیست؟

نیترات روی یک ماده جامد است که شکل ظاهری آن مانند بلور بی‌رنگ است. اگر چه این ماده قابل احتراق نیست اما می‌تواند سوختن مواد قابل احتراق را سرعت ببخشد. نیترات روی از یک ترکیب شیمیایی غیر آلی با فرمول Zn (NO3) 2 ساخته می‌شود. که معمولا به عنوان Zn (NO3) 2 H2O 6 قابل مشاهده است و در الکل و آب حل خواهد شد.
قرار گرفتن این ماده در معرض آتش می‌تواند منجر به انفجار و آتش‌سوزی شود. با توجه به این که روی یک عنصر ضروری محسوب می‌شود، در فعال‌سازی آنزیم‌های سنتر پروتئین، سنتر هورمون اکسین در گیاهان، متابولیسم قندها، تولید اندام‌های زایشی گیاه، افزایش فتوسنتز و تنظیم فشار اسمزی نقش مهمی دارد.

کاربردهای نیترات روی

گرچه نیترات روی کاربرد گسترده‌ای ندارد، اما به‌طور کلی در موارد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرد. کاربرد این ماده در موارد مختلف بدین شرح است:
تهیه کاتالیزور: نیترات روی به عنوان یک ماده که دارای سمیت پایین است و برای سنتز کاتالیزوری، واکنش‌های شیمیایی و انواع زرین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. از دیگر کاربردهای این ماده این است که به صورت کاتالیزوری به عنوان مرکز فعال در واکنش‌های شیمیایی خاص نیز استفاده خواهد شد؛ همچنین این ماده به عنوان کاتالیزور در تولید و ساخت مواد شیمیایی مختلف، رنگ‌ها، رزین و البته پزشکی و ساخت داروها کاربرد قابل توجهی دارد.
به عنوان اکسید‌کننده: این ماده را به عنوان یک اکسید‌کننده بسیار قوی به صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرد؛ مخصوصا در مواد قابل احتراق برای تسریع تجزیه نیترات به عناصر تشکیل‌دهنده کاربرد خواهد داشت.
کشاورزی: یکی دیگر از کاربردهای این ماده در کشاورزی است و به جهت تهیه کودهای مایع از محلول نیترات روی مایع استفاده می‌کنند. این محلول در تشکیل سلول تحریک ایجاد کرده و باعث افزایش اندازه برگ، رشد خوب و مناسب ریشه و گیاه خواهد شد؛ همچنین برای محافظت از آسیب‌ها و تنش‌های محیطی کاربرد دارد. در واقع این ماده به عنوان منعقد‌کننده لاتکس نیز مورد استفاده خواهد بود.

تولید نیترات روی

روش تولید نیترات روی بدین صورت است که در حقیقت از واکنش اکسید، هیدروکسید، نیتریک اسید یا کربنات روی به دست می‌آید. اما عمدتا تولید این ماده به این شکل رایج است.  از ترکیب فلز در نیتریک رقیق نشده این محلول یا ماده به دست خواهد آمد. ناگفته نماند که در این روش غلظت اسید نیتریک از اهمیت بالایی برخوردار است. در صورت استفاده از این ماده یعنی اسید سیتریک غلیظ نیترات آمونیوم به عنوان یک محصول جانبی تولید می‌شود.

سخن پایانی

. در واقع کاربردهای خاص خود را دارد اما باید توجه داشته باشید که این ماده به دلیل دارا بودت ترکیبات شیمیایی مضر است. همچنین برای انسان و محیط زیست سمی و خطرناک خواهد بود. در این مطلب شما را با نیترات روی آشنا کردیم، امیدواریم مورد توجه قرار گیرد.

مطالب مرتبط