مقالات

نیترات کلسیم چیست؟ کاربردها و عوارض برای انسان و گیاهان

خواص فیزیکی و شیمیایی نیترات کلسیم

نیترات کلسیم چیست؟

نام دیگر نیترات کلسیم Norgessalpeter است. این یک نمک نیترات کلسیم است که حاوی کلسیم و نیتروژن و اکسیژن است. نیترات کلسیم یک جامد دانه ای سفید یا خاکستری متمایل به سفید است که رطوبت هوا را جذب می کند و معمولاً به صورت یک ترکیب تترا هیدرات Ca(NO3)2.4H2O یافت می شود.

خواص فیزیکی و شیمیایی نیترات کلسیم

از جمله خواص فیزیکی و شیمیایی نیترات کلسیم می توان به نقش آن در کشاورزی اشاره کرد. این ماده در کشاورزی به عنوان کود و در ساخت کبریت به عنوان یک عامل اکسید کننده استفاده می شود.
همچنین در صنایع مواد منفجره و اتش بازی استفاده می شود.
برای ساخت دودکش های آتش بازی و لامپ های رشته ای در صنایع سبک استفاده می شود.
به عنوان ماده اولیه در ساخت سایر ترکیبات نیترات استفاده می شود.
برای بهبود کیفیت ذخیره سازی محصولات زراعی و کاهش گودال تلخ در سیب استفاده می شود.
در پیش تهویه فاضلاب برای کنترل آلودگی بو، از نیترات کلسیم استفاده می شود. پیش شرطی سازی فاضلاب بر توسعه زیست شناسی بدون اکسیژن در سیستم فاضلاب متمرکز است. متابولیسم سولفات ها در حضور نیترات متوقف می شود و در نتیجه از تولید سولفید هیدروژن جلوگیری می شود. علاوه بر این، مواد آلی تجزیه پذیر ساده بلعیده می شوند که در غیر این صورت می تواند باعث ایجاد شرایط بی هوازی در سطح کم شده و همچنین آلودگی بو شود. برای تصفیه لجن اضافی، این تعریف نیز معتبر است.

نیترات کلسیم، به ویژه در فرآیندهای غوطه وری، به عنوان یک منعقد کننده بسیار رایج در تولید لاتکس شناخته شده است. بخشی از محلول حمام غوطه ور اغلب حاوی نیترات کلسیم محلول است. در مایع انعقادی، ماده گرم اغلب غوطه ور می شود و یک لایه نازک از مایع غوطه ور روی اولی باقی می ماند.

از دیگر خواص فیزیکی و شیمیایی نیترات کلسیم می توان به این مورد اشاره کرد که  در مخلوط نمک مذاب نیز استفاده می گردد. به دلیل تمایل این ترکیبات به حل شدن در آب و ویژگی گرمایی آنها، می‌توان از نیترات کلسیم در بسته‌های سرد به عنوان یکی از ترکیبات استفاده کرد. تتراهیدرات این ترکیب همچنین در بسته‌های سرد، قابل احیا استفاده می‌شود.

معایب کودهای نیترات کلسیم

خواص فیزیکی و شیمیایی نیترات کلسیم

با وجود اینکه کودهای نیترات کلسیم دارای مزایای متعددی هستند، اما همیشه همه چیز عالی و بی نقص نیست! مانند هر کود دیگری، چند ایراد وجود دارد که کشاورزان و باغداران باید قبل از استفاده از آنها در نظر بگیرند. مهمترین عیب کود نیترات کلسیم هزینه آن است. در حالی که به طور غیرقابل انکاری تأثیرگذار هستند، معمولاً گرانتر از سایر کودها هستند. چون این مواد برای تولید به مراحل پیچیده‌تری نیازمند هستند و دارای سطوح بیشتری از مواد مغذی مانند نیتروژن و کلسیم هستند.

در صورت استفاده بیش از حد، این کودها می توانند اثرات نامطلوب متعددی مانند شوری خاک و عدم تعادل pH را به دنبال داشته باشد. این اثرات منجر به تخریب خاک، کاهش عملکرد محصول، توقف رشد گیاه، کمبود عناصر غذایی و افزایش حساسیت به بیماری ها و آفات می شود. علاوه بر این، اگر این عناصر، به ویژه نیتروژن، به آب‌های زیرزمینی نفوذ کنند، می‌توانند باعث اتروفیکاسیون شوند و به اکوسیستم‌های آبی آسیب بزنند.

در نهایت، ترکیب شیمیایی و ویژگی‌های کودهای نیترات کلسیم به دلیل ماهیت خورنده، نیاز به حفظ و نگهداری دقیق دارد که بر پیچیدگی‌های حمل‌ونقل و هزینه‌های ذخیره‌سازی می‌افزاید. این مواد همچنین می توانند به تغییرات رطوبت و دما حساس باشند و بر اثربخشی آنها تأثیر بگذارند.

نیترات کلسیم برای انسان

نیترات کلسیم می تواند برای انسان خطرناک باشد. استنشاق این ترکیب می تواند باعث سرفه و درد در گلو شود. عوارض جانبی کوتاه مدت مرتبط با قرار گرفتن در معرض این ترکیب شامل سرگیجه، سردرد، حالت تهوع و استفراغ است.بعلاوه، قرار گرفتن طولانی مدت در معرض این نمک یونی نیز می تواند منجر به بثورات پوستی، قرمزی و خارش پوست شود. همچنین، مصرف بیش از حد این ماده می‌تواند باعث افزایش سطح کلسیم در خون شده و در نتیجه، اختلالاتی چون کم خونی، مشکلات کلیوی و افزایش فشار خون ایجاد کند. مصرف زیاد نیترات کلسیم ممکن است برای افرادی که به بیماری‌های کلیوی یا مشکلات قلبی-عروقی مبتلا هستند، خطرناک باشد.

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *