مقالات

اکسید روی یا زینک اکساید چیست؟ کاربردها و عوارض اکسید روی

اکسید روی یا زینک اکساید چیست

اکسید روی یا زینک اکساید چیست؟

اجازه دهید ابتدا  به این سوال که اکسید روی یا زینک اکساید چیست؟ پاسخ دهیم. اکسید روی یا زینک اکساید (ZnO) یک ترکیب معدنی رایج با کاربردهای فراوان است. این ماده  در آب نامحلول است اما در اسیدها و بازهای رقیق به صورت محلول در می آید. نقطه ذوب زینک اکساید بسیار بالا است – 1975 درجه سانتیگراد-  جایی که زینک اکساید تجزیه می شود. زینک اکساید پودری سفید رنگ با خاصیت فوق العاده قابض است.

این ماده از نظر فیزیکی 28 برابر محافظت طبیعی از پوست در برابر اشعه های مضر UVA و UVB ایجاد می کند و دارای اثر تسکین دهنده عالی برای استفاده در بسیاری از مراقبت های پوستی است. علاوه بر این، این یک عنصر بی اثر است که اغلب برای غلیظ کردن لوسیون ها و کرم ها استفاده می شود. اکسید روی غیر نانو با اندازه مش 325 میلی متر است.

زینک اکساید به دو شکل متداول کریستالی وجود دارد: wurtzite و zincblende. ساختار zincblende در اینجا نشان داده شده است، اما wurtzite در شرایط محیطی پایدارتر است.

این ماده به طور گسترده در صنایع مختلفی مانند لاستیک، سرامیک، دارو، مواد غذایی، رنگدانه ها و پوشش ها استفاده می شود. نور ماوراء بنفش را جذب می کند و احتمالاً یکی از اجزای کرم ضد آفتابی است که تابستان گذشته استفاده کردید. اکسید روی از خانواده اکسیدهای فلزات انتقالی است. اینها ترکیبات معدنی حاوی اتم اکسیژن با حالت اکسیداسیون 2- هستند که در آن سنگین ترین اتم متصل به اکسیژن یک فلز واسطه است. این ماده در پوسته زمین به عنوان ماده معدنی روی وجود دارد. با این حال، بیشتر اکسید روی مورد استفاده تجاری، مصنوعی است.

کاربرد اکسید روی یا زینک اکساید چیست؟

زینک اکساید (ZnO) در صنایع گوناگون کاربردهای متعددی دارد. همواره این مشتق در صنایع مختلف، به ویژه به دلیل تحقیقات پیوسته برای درک کامل قابلیت‌هایش، مورد استفاده قرار می‌گیرد. برخی از کاربردهای اصلی آن عبارتند از:

  • تولید مواد غذایی
  • پزشکی و آرایشی
  • پلاستیک و لاستیک
  • پوشش ها
  • سرامیک
  • تولید مواد غذایی

کمبود روی در رژیم غذایی روزانه می تواند خود را در تغییرات سلامتی نشان دهد. برخی از نمونه های آن می تواند اختلال عملکرد مغز و نارسایی های رشدی، ضعف در سیستم ایمنی و مشکلات در رشد جسمانی باشد.

انجمن بین المللی روی، یا بیشتر به نام IZA، تحقیقی در مورد کودها انجام داد. در این سند ذکر شده است که یافتن اکسید روی و سولفات روی در صنعت کود به دلیل حلالیت بالا، هزینه کم و دسترسی آسان در بازار رایج است.

پزشکی و آرایشی

اکسید روی یا زینک اکساید چیست

یکی از شناخته شده ترین موارد استفاده از این مشتق روی، اثربخشی آن در جلوگیری از آسیب به پوست ، مانند کرم های ضد آفتاب، و همچنین در تسریع در تسکین زخم ها و التهابات کوچک است.

اکسید روی می تواند به سطح پوست بچسبد و یک لایه نازک تشکیل دهد. این ماده  به جداسازی هر عامل خارجی با احتمال آسیب رساندن یا تشدید آسیب به پوست کمک می کند.زینک اکساید همچنین در تولید ضد عرق ها به طور گسترده استفاده می شود. برخی از نمونه ها خمیر دندان، دئودورانت ها، کرم های محافظ پوست و غیره نیز این دسته محصولاتی هستند که از اکسید روی در تولید آنها استفاده می شود.

پلاستیک و لاستیک

اکسید روی یا زینک اکساید چیست

اکسید روی در صنعت پلاستیک برای جلوگیری از تغییر رنگ، حفظ پایداری حرارتی و شفافیت محصول استفاده می شود. می‌توان اکسید روی را در اشیاء متنوعی از پلاستیک‌ها برای بسته‌بندی، افزودن به محصولات صنایع غذایی و حتی منسوجات پیدا کرد.

محصولاتی که از اکسید روی به عنوان افزودنی در بسته‌بندی صنایع غذایی استفاده می‌کنند، دارای محافظ اضافی هستند که می‌تواند خوبی محتویات آن را حفظ کند.

کاربردهای روی در پلی‌پروپیلن تثبیت‌شده با اکسید روی و HDPE ممکن است متفاوت باشند. برخی از نمونه‌های شناخته‌شده شامل کلاه‌های ایمنی، صندلی‌های استادیوم، عایق‌ها، پالت‌ها، کیسه‌ها، فیبر و فیلامنت‌ها، تجهیزات کشاورزی و تفریحی می‌باشند. زینک اکساید دارای براقیت بالا، ضریب شکست و اندازه ذرات بهینه است. این امر درجه بالایی از سفیدی و استحکام رنگ را به محصولات لاستیکی مانند دیواره های جانبی تایر، ورقه ها و دستکش های جراحی می دهد.

برای ترکیبات لاستیکی، اکسید روی یک فعال کننده عالی است. در روش های مختلف برای به دست آوردن محصول نهایی، مرحله ای وجود دارد که مخلوط بین اکسید روی و گوگرد با هم عمل می کنند. این باعث کاهش زمان ولکانیزاسیون می شود. با این کار مصرف انرژی کاهش می یابد، پراکندگی بهتر مخلوط حاصل می شود و خواص فیزیکی-مکانیکی فرمولاسیون بهبود می یابد.

پوشش ها

اکسید روی یا زینک اکساید چیست

در صنعت پوشش‌ها، اکسید روی یک عنصر ضروری در ساخت لعاب‌ها، رنگدانه‌ها و نقاشی‌ها است. این عمدتا به دلیل دو خاصیت قارچ کش و باکتری کش است. این ویژگی ها آن را به بخشی جدایی ناپذیر از رنگ ها تبدیل می کند که باعث بهبود رنگ و دوام در شرایط مختلف آب و هوایی می شود.

علاوه بر این، رنگ‌های مبتنی بر اکسید روی می‌توانند انعطاف‌پذیری و چسبندگی خود را در فلزات حفظ کنند و از آهن به عنوان مثال استفاده کنند، که محافظت از آن به ویژه دشوار است. این به دلیل واکنش پذیری آن در برابر پوشش های آلی است که منجر به شکنندگی و عدم چسبندگی زیاد می شود.

سرامیک

در صنعت سرامیک، خواص اکساید روی به روش های مختلف وجود دارد. با افزودن زینک اکسید به مخلوط می توان ظرفیت حرارت دهی را افزایش داد. نه تنها این، بلکه می تواند درجه خاصی از رسانایی الکتریکی، کنترل ویسکوزیته، جلوگیری از ظهور ترک در فشار شدید در محصول، بهبود مقاومت شیمیایی، از جمله خواص دیگر را اضافه کند.

کشاورزی

مواد معدنی غنی از اکسید روی باعث افزایش بهره وری و عمر محصول می شود. مواد مغذی غنی روی برای خوراک دام استفاده می شود زیرا بخشی جدایی ناپذیر از سیستم آنزیمی بدن را تشکیل می دهد.

رنگ و پیگمنت

اکسید روی معمولاً در صنعت رنگ و رنگدانه یافت می شود زیرا به ایجاد پوشش ضد خوردگی برای فلزات مختلف کمک می کند.

اینها تنها بخشی از کاربردهایی است که می توان به این محصول همه کاره نسبت داد. این ماده  هر روز در معرض تحقیقات مداوم برای کشف کاربردهای جدید و بهره مندی از صنایع مختلف است.

کاربردهای آینده اکسید روی یا زینک اکساید چیست؟

به دلیل سازگاری بالا با محیط زیست، هزینه‌های اقتصادی و سمیت کم، اکسید روی در دو دهه گذشته به یکی از محبوب‌ترین نانوذرات اکسید فلزی در کاربردهای بیولوژیکی تبدیل شده است.  این یک پتانسیل امیدوارکننده در زیست پزشکی، به ویژه در زمینه های پزشکی، مانند زمینه های ضد سرطان و ضد باکتری است.

آینده برای کاربردهای اکسید روی مطمئناً رو به رشد است. پیشرفت های بالقوه برای کاربردهای غیر دارویی ارزش بررسی دارد.

اخیرا استفاده از اکسید روی در صنایع گوناگون از جمله الکترونیک، ساخت قطعات الکترونیکی مانند دیودهای نوری، LEDها، نیمه‌رساناها، باتری‌های لیتیومی و اسپینترونیک، همچنین در بتن، فیلترهای سیگار و حتی غلات صبحانه، رواج یافته است.

عوارض جانبی و موارد منع مصرف اکسید روی

با شروع در سال 2008، توسعه ذرات اکسید روی در ابعاد نانو شاهد انقلاب کرم‌های ضدآفتاب و محصولات مراقبت از پوست بود که شفاف بر روی پوست اعمال می‌شدند، که یک پله‌تر از سلف کمتر زیبایی‌شناختی میکروذرات بزرگ‌تر بود که لایه‌ای سفید و مرئی بر جای گذاشت.

این پیشرفت جدید بسیاری را در مراقبت از پوست و جوامع علمی در مورد ایمنی استفاده از ذرات روی نانوییزه شده (ZnO-NP) در ضدآفتاب ها و پمادهای موضعی تقسیم کرد. برخی معتقد بودند که ذرات میکروسکوپی اکسید روی می توانند به راحتی در پوست جذب شوند و در نتیجه باعث ایجاد سمیت یا استرس بر عملکردهای بیولوژیکی بدن شوند. مطالعات زیادی انجام شد و گزارش‌های متناقض تولید شد. متأسفانه امروز هم این بحث در برخی محافل ادامه دارد.

اکسید روی در بیشتر موارد غیر حساسیت زا، غیر کومدون زا و به طور کلی برای استفاده بی خطر است. با این حال، این ترکیب ممکن است باعث واکنش های آلرژیک، مانند تورم، خارش، یا سوزن سوزن شدن در برخی از مشتریان شود. مشتریانی که پوست حساس دارند یا افرادی که تمایلات آلرژیک دارند باید قبل از استفاده از محصولات حاوی اکسید روی با پزشک خود مشورت کنند. از مراجعان بخواهید قبل از استفاده از کرم های اکسید روی برای نوزادان یا کودکان با پزشک اطفال خود مشورت کنند. در حالی که واکنش با انواع دیگر داروها به ندرت در ترکیب با اکسید روی گزارش می شود، ممکن است گاهی اوقات رخ دهد.

به یاد داشته باشید، صرفاً به این دلیل که یک ماده دارای برچسب “طبیعی” است، باعث نمی شود که این ماده کمتر امکان الرژی زایی داشته باشد. البته، مواد شیمیایی شانس بیشتری برای ایجاد آلرژی یا واکنش های سمی دارند، اما همیشه از محصولات مورد استفاده و واکنش های احتمالی که ممکن است رخ دهد آگاه باشید.بر اساس تحقیقات، این ماده دارای ویژگی‌های طبیعی ضدعفونی کننده و مقاومت در برابر باکتری‌ها است. فواید دیگر شامل بهبود زخم های اپیدرمی، سوختگی، بثورات، چربی پوست، عفونت ها و آکنه است.

اکسید روی از کجا تهیه کنیم؟

اکسید روی در معدن‌های سنگین به صورت طبیعی وجود دارد، اما بیشتر محصول تجاری آن از اکسیداسیون فلز روی یا از فرایند اکسیداسیون سنگ معدن فلز روی تولید می‌شود.  این ماده به طور گسترده در صنایع مختلفی مانند لاستیک، سرامیک، دارو، مواد غذایی، رنگدانه ها و پوشش ها استفاده می شود. اشعه ماوراء بنفش را جذب می کند و احتمالاً جزء کرم ضد آفتابی است که تابستان گذشته استفاده کردید. برای تهیه اکسید روی می توانید با کارشناسان اسپوتا شیمی تماس حاصل فرمایید. تیم کارشناسان ما با سابقه‌ی طولانی در حوزه لوازم و محصولات شیمیایی، آماده‌اند به سوالات شما در زمینه تهیه اکسید روی پاسخ دهند.

 

امتیاز

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *